Oferty wdrożeń

Pilotażowa linia do produkcji rzepakowego oleju sałatkowego o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych


W ramach projektu rozwojowego "Produkcja ekologicznego oleju rzepakowego o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych" finansowanego z Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka opracowano i wykonano pilotażową linię innowacyjno-produkcyjno-technologiczną, przy pomocy której, w oparciu o ekologicznie wyprodukowane odmiany rzepaku uzyskiwany będzie prozdrowotny olej spożywczy. Przedsięwzięcie obejmuje cały proces, od opracowania technologii uprawy rzepaku spełniającego normy ekologiczne i zasady Dobrej Praktyki Rolniczej, wdrożenie rolniczej uprawy takiego rzepaku, aż do produkcji oleju o wyjątkowych własnościach prozdrowotnych. Olej ten różni się znacząco od dostępnych na rynku olejów rafinowanych, z których w czasie procesu produkcji usunięto większość składników o działaniu zdrowotnym. Po zakończeniu projektu naukowo-badawczego (2014) i upowszechnieniu wyników prac możliwa będzie produkcja oleju ekologicznego o właściwościach prozdrowotnych na skalę przemysłową.

więcej...


 

„Oil-ester” – biodegradowalny roślinny olej smarowy


„Oil-ester” przeznaczony jest do smarowania łańcuchów motorowych pił do drewna, pras zwijających i belujących siano, słomę oraz innych mechanizmów maszyn używanych w środowisku naturalnym. Stosowanie olejoestru ogranicza wnoszenie do środowiska szkodliwych olejów ropopochodnych (olej smarujący łańcuch piły czy prasy pracuje w otwartym systemie smarowania i w całości wyrzucany jest przez maszynę do otoczenia, zanieczyszczając je). Przykładowe zapotrzebowanie na oleje smarujące łańcuchy, tylko w Polsce wynosi 5-6 mln litrów rocznie. Olejoester wytwarzany jest z oleju gorczycowego, który z uwagi na posiadane właściwości nie może być wykorzystywany spożywczo. Dzięki technologii niepełnej transestryfikacji, opracowanej w Instytucie Agrofizyki PAN, olej z dużą zawartością estrów, charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami smarnymi i jest biologicznie łatwo rozkładalny – przyjazny dla środowiska. Olejoester posiada ochronę patentową. „Oil-ester” biodegradowalny roślinny olejoester smarowy powstał w wyniku realizacji projektu rozwojowego „Opracowanie sposobu wytwarzania i zastosowania technicznego oleju gorczycowego do smarowania pił łańcuchowych do cięcia drewna” w ramach programu „Inicjatywa technologiczna 1”.

więcej...



Zastosowanie techniki reflektometrii czasowej (TDR – Time Domain Reflectometry) do monitorowania wilgotności gleby


Urządzenia pomiarowe opracowane i wytwarzane przez naukowców i inżynierów z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie, do jednoczesnego monitoringu wilgotności, elektrycznej konduktywności i temperatury gleby z tej samej objętości próbki, używane są w różnych jednostkach naukowych na całym świecie. Opracowane w IA PAN automatyczne rejestratory danych opisujących stan fizyko-chemiczny gleby wyposażone są różne interfejsy do połączenia czujników takich jak: tensjometry glebowe, sondy TDR, termometry, deszczomierze, itd. Możliwa jest komunikacja radiowa z wykorzystaniem mobilnej sieci internetowej do transmisji danych oraz zdalnego konfigurowania eksperymentów pomiarowych. Polowy system monitorowania parametrów fizyko-chemicznych środowiska glebowego wyposażony jest w dużą,  nieulotną pamięć danych i charakteryzuje go niewielki pobór prądu, co umożliwia długotrwałą pracę bez konieczności doładowania akumulatora zasilającego.

więcej...



Doskonalenie technologii zbioru, suszenia, przechowywania oraz przetwarzania ziarna zbóż i nasion rzepaku


Technologie opracowane we współpracy m.in. z Zakładami Tłuszczowymi: KRUSZWICA S.A. w Kruszwicy,„EWICO" Sp. z o.o. w Brzegu, „BIELMAR” w Bielsku-Białej, Firmą SYNGENTA Seeds Sp. z o.o w Warszawie



Bazy danych i mapy hydrofizycznych i fizyko-chemicznych właściwości gleb ornych Polski


W oparciu o „Bank Reprezentatywnych Prób i Informacji o Glebach Polski" Instytutu Agrofizyki PAN opracowano komputerowe i kartograficzne bazy danych i mapy dotyczące: retencji wodnej, potencjalnej zasobności gleb w poszczególne kategorie wody, współczynnika przewodnictwa wodnego, powierzchni właściwej oraz odporności na procesy redukcji mineralnych gleb ornych Polski w celu ich wykorzystania do modelowania i prognozowania stosunków wilgotnościowych i powietrznych w zróżnicowanych warunkach klimatycznych i glebowych. Prace te nawiązują do tworzonej europejskiej bazy danych o zasobach gleb, zasobach wodnych i modelowania procesów fizycznych, fizykochemicznych i biologicznych w zależności od zmian pogody i stanowią element aktualnie wykonywanych w różnych krajach Europy opracowań dotyczących optymalnego wykorzystania przestrzeni rolniczej.


OFERTY WDROŻEŃ


Energetyczne wykorzystanie olejosłomy gorczycy białej
Preparat skrobiowy ograniczający pękanie łuszczyn i osypywanie nasion rzepaku
Oferta badań termograficznych

 

 

.

Mapy