Aparatura prototypowa
  1. TDR
  2. Detektor Emisji Akustycznej
  3. Biospeckle
  4. Aparat do oceny wytrzymałości łuszczyn rzepaku
  5. Silos do przechowywania rzepaku w kontrolowanej atmosferze



Przyrząd do pomiaru wilgotności gleby

 

Instytut Agrofizyki rozwija pod marką Easy Test systemy pomiaru i monitoringu wybranych wielkości fizykochemicznych materiałów porowatych, w szczególności gleby. Oryginalnym rozwiązaniem opracowanym w IA PAN i wdrożonym do produkcji jest przyrząd do pomiaru wilgotności objętościowej gleby, działający w oparciu o technikę reflektometryczną (TDR – Time Domain Reflectometry).


FOM/mts - ręczny przyrząd do pomiaru wilgotności, temperatury i zasolenia gleby

TDR/MUX/mpts – laboratoryjny/polowy przyrząd do pomiaru wilgotności, potencjału matrycowego, temperatury i zasolenia gleby

 

Więcej informacji na stronie Easy Test

 

 <<

 

 

Kontaktowy Detektor Emisji Akustycznej CAED

 

Kontaktowy Detektor Emisji Akustycznej (CAED) powstał w Zakładzie Mikrostruktury i Mechaniki Biomateriałów Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie dzięki funduszom przyznanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu badawczo-rozwojowego NR12 0031 04 w latach 2008-2010. Projekt został zakończony, a aparat jest gotowy do komercjalizacji.


CAED wykorzystuje zjawisko emisji akustycznej, która powstaje podczas typowego testu przebicia, stosowanego do oceny jędrności jabłek. Zasada pomiaru w dużej mierze symuluje proces gryzienia i odbioru bodźców dźwiękowych i mechanicznych przez ludzkie zmysły. CAED został wykalibrowany poprzez porównanie z dwoma specjalistycznymi panelami sensorycznymi na 19 popularnych odmianach jabłek. Wyniki kalibracji były bardzo udane, co pozwoliło na opracowanie procedury pomiarowej. Pomiar jest bardzo prosty. Polega na odkrojeniu skórki jabłka, umieszczeniu owocu na podstawce, wstępnym ustawieniu i uruchomieniu pomiaru, a następnie odczytaniu - po 20 sekundach testu - dwóch wartości liczbowych. Wartości te należy wstawić do równań kalibracyjnych. Na podstawie pomiarów wykonanych na 10 owocach z testowanej partii, podobnie jak to się odbywa w profesjonalnych – złożonych z ludzi - panelach sensorycznych, wylicza się wartości kilku atrybutów sensorycznych jabłek. Testy wykazały, że CAED daje dobrą ocenę kruchości, twardości i soczystości oraz podaje z dużą dokładnością ocenę ogólną tekstury. Czas potrzebny na oszacowanie tekstury jednej partii jabłek wynosi zaledwie ok. 10 minut - nieporównywalnie mało w stosunku do przygotowania i przeprowadzenia oceny sensorycznej. Przyjmując za punkt odniesienia ocenę sensoryczną, dokonywaną w skali od 0 do 10, dokładność naszego urządzenia umożliwia zakwalifikowanie owoców do jednej z 5 klas tekstury. Można więc powiedzieć, że CAED zastępuje panel sensoryczny, jest szybszy, jak to w wypadku urządzeń bywa - obiektywny i nigdy się nie męczy. Dodatkową zaletą są też jego niewielkie rozmiary i łatwość obsługi, co umożliwia wykonywanie pomiarów u producenta lub przetwórcy.

 

 <<

 

Biospeckle

 

 

Jakość owoców i warzyw może być również badana niedestrukcyjnie. Obecnie pracujemy nad techniką, która bazuje na przestrzenno-czasowej korelacji plamkowej, nazywanej powszechnie biospecklami. W metodzie tej laser oświetla próbkę i w wyniku interferencji światła odbitego od powierzchni i z warstw głębszych, na matrycy CCD powstaje charakterystyczny obraz plamkowy. W przypadku żywych obiektów rozkład plamek jest zmienny w czasie dając biosepckle (animacja obok). Analiza dynamiki zmian obrazu plamkowego (aktywności biospeckli) dostarcza informacji o stanie biologicznym badanego matriału. Metoda jest niedestrukcyjna i pozwala monitorować zmiany materiału w wyniku przechowywania, zmian chorobowych, uszkodzeń powierzchniowych i podskórnych, itp.

Obecnie prowadzone są prace badawczo-rozwojowe nad urzadzeniem do rejestracji i analizy biospeckli w owocach i warzywach w ramach projektu NR 12 0137 10 finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).

<<

 

 

Aparat do oceny podatności łuszczyn rzepaku na pękanie


Aparat służy do szybkiej, uproszczonej oceny podatności łuszczyn rzepaku na pękanie. Szczególnie przydatny do oceny dużych prób materiału.  Pomiary można wykonywać w laboratorium i w warunkach polowych. Metoda pomiaru wykorzystuje uproszczony test zginania (schemat 1). Komputer rejestruje jest przebieg siły zginania łuszczyny w funkcji czasu. Wyznaczana jest siła powodująca pęknięcie łuszczyny. Aparat znajduje również zastosowanie do pomiaru siły wiążącej ziarniak z kłosem.

Sposób pomiaru polega na naciskaniu łuszczyną (w miejscu przy charakterystycznym obrączkowym zgrubieniu szypułki - ogonka, na uchwyt pomiarowy czujnika siły. Do przeprowadzenia pomiaru należy ustawić łuszczynę ręką w stałej odległości od ogonka, w położeniu horyzontalnym (szwy łuszczyny zawsze poziomo) i po oparciu szypułki o uchwyt pomiarowy naciskać łuszczynę do momentu jej pęknięcia (słyszalny charakterystyczny trzask pękania). W wyniku oddziaływania siły następuje rozerwanie połączeń klap łuszczyny z łączącą je pergaminową przegrodą, do której przymocowane są nasiona. Sposób ten naśladuje pękanie i otwieranie się łuszczyn w warunkach naturalnych, gdzie na osadzoną na szypułkę łuszczyny oddziaływają siły zewnętrzne, a łuszczyna jest ściskana, zginana, uderzana przez sąsiadujące rośliny lub elementy maszyn zbierających.

Dodatkowe informacje:
Dr Tadeusz Rudko, tel. 081 744 50 61, e-mail: t.rudko@ipan.lublin.pl

 

 <<

 

 

Silos do suszenia i bezpiecznego przechowywania nasion rzepaku


Wykonano prototyp stalowego silosu (suszarni) o pojemności 10 m3 przeznaczonego do suszenia i bezpiecznego przechowywania nasion rzepaku na potrzeby małych zakładów produkujących olej metodą tłoczenia na zimno. Konstrukcja silososuszarni pozwala na zautomatyzowane dosuszanie pozbiorowe, schładzanie oraz przechowywanie nasion w atmosferze gazu obojętnego.

Silososuszarnia składa się z płaszcza zewnętrznego z dociepleniem oraz płaszcza wewnętrznego z blachy perforowanej. W osi pionowej zbiornika znajduje się kanał z blachy perforowanej doprowadzający do złoża nasion czynnik suszący. Silososuszarnia wyposażona jest w zestaw sond monitorujących temperaturę i wilgotność względną w przestrzeniach międzynasiennych. Zadaniem silososuszarni jest utrzymanie w trakcie przechowywania wysokiej jakości nasion na cele konsumpcyjne, niedopuszczenie do rozwoju zjawisk cieplnych, rozwoju pleśni i grzybów w przechowywanych nasionach.  


  1. Tys J., Rusinek R., Chojna A., Markowski P.: Sposób suszenia i przechowywania materiałów ziarnistych, zwłaszcza ziaren zbóż oraz silos do suszenia i przechowywania według sposobu. Zgłoszenie patentowe P-397806.
  2. Rusinek R., Tys J., Horabik J.: Koncepcja stalowego zbiornika do suszenia i bezpiecznego przechowywania nasion rzepaku. XIV Konferencja „żelbetowe i sprężone zbiorniki na materiały sypkie i ciecze, kominy przemysłowe oraz obiekty hydrotechniczne”, Karpacz 24-26.04.2012, Przegląd budowlany, 4/2012, 89-91.


<<