Zakład Mikrostruktury i Mechaniki Biomateriałów

Innowacje



Contact Acoustic Emission Detector CAED


W naszym zespole opracowaliśmy Kontaktowy Detektor Emisji Akustycznej (z ang. CAED). CAED służy do instrumentalnego pomiaru tekstury jabłek, zwłaszcza kruchości i CAEDjędrności. (może być stosowany również do innych owoców). CAED może zastąpić panel sensoryczny. Typowa proceura wymaga użycia 10 owoców z danej partii, a pomiar trwa około 10 minut. Pomiar umożliwia sklasyfikowanie owoców do jednej z 5 klas.

Instrukcja obsługi (tutaj)

Publikacje:

CAED został opracowany w ramach projektu badawczo rozwojowego NR 12 0031 04 finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). 



Biospeckle

 

biospeckles of apple surface

 

Jakość owoców i warzyw może być również badana niedestrukcyjnie. Obecnie pracujemy nad techniką, która bazuje na przestrzenno-czasowej korelacji plamkowej, nazywanej powszechnie biospecklami. W metodzie tej laser oświetla próbkę i w wyniku interferencji światła odbitego od powierzchni i z warstw głębszych, na matrycy CCD powstaje charakterystyczny obraz plamkowy. W przypadku żywych obiektów rozkład plamek jest zmienny w czasie dając biospeckle (animacja obok). Analiza dynamiki zmian obrazu plamkowego (aktywności biospeckli) dostarcza informacji o stanie biologicznym badanego materiału. Metoda jest niedestrukcyjna i pozwala monitorować zmiany materiału w wyniku przechowywania, zmian chorobowych, uszkodzeń powierzchniowych i podskórnych, itp.

 

 

 

NOWE: Double-Wavelength Biospeckle Tester DWBT

 

(Prototyp urządzenia do rejestracji i analizy biospeckli w owocach i warzywach)

 

W ramach projektu  pt.: „Wytworzenie aparatury do niedestrukcyjnej oceny jakości warzyw i owoców na podstawie zjawiska biospeckli”, NR 12 0137 10 finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) stworzyliśmy prototyp pokazany na zdjęciu obok. DWBT jest wyposażonyprototyp biospeckle w dwa lasery (np. 644 nm oraz 830 nm) oraz w system automatycznych przesłon celem ochrony przed promieniowaniem laserowym. Urządzenie jest sterowane przez software za pośrednictwem złącza USB. Analiza aktywności biospeckli jest dokonywana na podstawie współczynnika korelacji, kontrastu, momentu bezwładności macierzy zdarzeń. Analiza zarejestrowanych filmów biospeckli (przykład pokazano na animacji) może się odbywać on-line lub off-line.

 

Zainteresowanych wykorzystaniem urządzenia w badaniach naukowych lub komercjalizacją prototypu zapraszamy do współpracy.

 

Proponujemy zapoznanie się z poniższą literaturą na temat biospeckli.

 

Publikacje: